Montaż i demontaż gniazd FPC i FFC
2,116 views
0

 Published On Premiered May 4, 2024

Jednym z najtrudniejszych do montażu i demontażu komponentów są gniazda FPC oraz FFC. FPC to nic innego jak Flexible Printed Circuit, czyli elastyczny obwód drukowany. FFC natomiast to Flexible Flat Cable, czyli elastyczny kabel płaski.

Pierwsze spotykamy w postaci brązowych, przezroczystych taśm, z widocznymi wewnątrz miedzianymi ścieżkami. Bardzo często jeden koniec takiej taśmy to złącze, natomiast z drugiej strony przylutowany jest komponent, np. w postaci kamerki. Drugi typ, to zazwyczaj białe taśmy z metalicznymi ścieżkami na obydwu końcach.

Taśmy FPC i FFC osadzone są w plastikowych wielopinowych gniazdach, które są podatne na odkształcenia przy próbie lutowania.

Jeśli posiadamy fabrycznie nowe gniazdo, nie przejmujemy się losem starego i demontujemy go bez zachowania ostrożności.

Jednak gdy potrzebujemy odzyskać z płyty dawcy gniazdo, musimy zadbać aby nie uległo uszkodzeniu podczas demontażu. W przypadku laptopów, ale nie tylko, gniazda tego typu osadzane są zazwyczaj blisko krawędzi płyty.

To znacznie ułatwia demontaż. Musimy sprawdzić, czy na rewersie płyty nie ma elementów, jeśli nie, możemy użyć niewielkiego podgrzewacza, takiego jak do naprawy pasków LED.

Jeśli nie dysponujemy takim, umieszczamy płytkę w uchwycie i ogrzewamy hotair, nastawionym na temperaturę około 330 do 350 stopni i dość silny nadmuch. Wykonujemy ruchy wzdłuż gniazda aby równomiernie rozgrzać płytkę. Gdy cyna rozpłynie się, pęsetą zdejmujemy gniazdo.

Jak zamontować? Możemy oczyścić miejsce lutowania, nałożyć odrobinę topnika, a następnie przy pomocy cienkiego grota lutować jeden pin za drugim. Można również wykonać tą samą czynność co do demontażu, odrobinę obniżając temperaturę hotair.

Do lutowania używamy stopów cyny ołowiowej lub specjalnych stopów lutowniczych niskotopliwych, dzięki temu nie będziemy musieli rozgrzewać płyty do tak wysokiej temperatury jak poprzednio.

Nanosimy na każde pole lutownicze niewielką ilość spoiwa, czyścimy płytkę aby pozbyć się zanieczyszczeń i nanosimy niewielką ilość topnika.

Po tym kładziemy i pozycjonujemy gniazdo. Gdy gniazdo jest ułożone, nagrzewamy od spodu laminat, wykonując hotair ruchy wzdłuż gniazda. Cyna rozpłynie się i gniazdo zostanie idealnie zlutowane. Czyścimy i gotowe.

Czyścimy płytę przy użyciu dostępnego środka. W naszym serwisie stosujemy kilka środków, po które sięgamy w zależności od stopnia zabrudzenia oraz materiałów, na których zostają użyte. Popularne to alkohol izopropylowy, Cleanser Druk, KT5, KT6, PCC15.


Ten sposób polecany jest dla osób, które mają pewną rękę oraz dużą wprawę w lutowaniu miniaturowych elementów. Trzeba pamiętać, że zbyt długie przytrzymanie grota na wyprowadzeniu doprowadzi do stopienia plastiku i gniazdo przestanie funkcjonować właściwie.

Jak widać gniazdo zostało zamontowane w prawidłowy sposób. Wszystkie piny są trwale połączone z padami na płycie. Po oczyszczeniu, praktycznie nie widać śladów ingerencji. Całość wygląda zupełnie jak by została zmontowana fabrycznie. Jedyną różnicą jest nieco inna struktura spoiwa. Spoiwa bezołowiowe zazwyczaj tworzą matowe połączenie, natomiast spoiwa ołowiowe są bardziej połyskujące.

Jak widać znając sposób, posiadając odpowiednie środki techniczne, właściwą chemię, niektóre rzeczy wykonuje się bardzo łatwo. Oczywiście trzeba pewnej ręki i doświadczenia, które jest niezbędne między innymi do tego, aby wybrać właściwą dla danej sytuacji metodę i dobrać sprzęt.

Napiszcie w komentarzach, co chcielibyście zobaczyć w kolejnych materiałach. W naszym serwisie spotykamy się z typowymi usterkami, które nie wymagają wielkiego nakładu pracy, ale często otrzymujemy sprzęt, który jest uszkodzony w taki sposób, że jego naprawa wymaga podjęcia specjalnych środków i mnóstwa kreatywności.

Chętnie podzielimy się z Wami naszą wiedzą. Przygotowujemy kolejne materiały w których pokażemy jak poradziliśmy sobie z przypadkami, których nie podjęły się inne serwisy. Przygotowujemy też relacje z napraw, które będą ukazywać się przynajmniej jeden raz w tygodniu.

Do zobaczenia w kolejnych materiałach.

W materiale wykorzystano utwory:
Music track: Little Step by Aylex
Source: https://freetouse.com/music
Background Music for Videos (Free)

Music track: Consulting by Aylex
Source: https://freetouse.com/music
No Copyright Vlog Music for Video

show more

Share/Embed