One of the most interesting historical buildings Bulgaria-The Buzludzha monument паметникът на БКП
THEPOWERFAM THEPOWERFAM
1.81K subscribers
58 views
0

 Published On Mar 25, 2024

For Bulgarian the translation of the Text in the Video

Дом - паметникът на БКП ( български : Дом паметник на БКП , романизиран : Дом паметник на БКП ), известен още като Паметника на Бузлуджа ( / ˈ b ʊ z l ʊ d ʒ ə / ), е построен на връх Бузлуджа през г. централна България от българското комунистическо правителство и открит през 1981 г. Той отбелязва събитията от 1891 г., когато група социалисти, водени от Димитър Благоев, се събират тайно в района, за да създадат организирано социалистическо движение, което води до основаването на Българската социалдемократическа партия , предшественик на Българската комунистическа партия (самата тя предшественик на сегашната Българска социалистическа партия ).
Строежът на паметника започва на 23 януари 1974 г. с ръководител Георги Стоилов, бивш кмет на София и съучредител на Съюза на архитектите в България. Върхът беше изравнен в стабилна основа с помощта на TNT , намалявайки височината на планината от 1441 метра (4728 фута) на 1432 метра (4698 фута). Над 15 000 кубични метра скала бяха отстранени в процеса. Паметникът е построен на цена от 14 186 000 лева , което се равнява на 35 милиона щатски долара днес.

Паметникът е пример за футуристична архитектура , характерна за много държавно построени комунистически сгради. Цялата поддръжка приключи с падането на комунизма през 1989 г. и сградата остава затворена за обществеността поради опасностите от отслабената структура. Проектът Бузлуджа спомогна за започване на работа по опазването на паметника с евентуална цел създаване на център за интерпретация на българската история.
Вътре в сградата мозайки, повествуващи историята на Българската комунистическа партия, покриват приблизително 937 квадратни метра; За изработката им са използвани 35 тона кобалтово стъкло. Една пета от мозайките вече са унищожени поради стареене, атмосферни влияния и вандализъм.

Мозайките по външния пръстен на паметника са изградени с естествени камъни, събрани от реки в цяла България; тези мозайки са изчезнали предимно поради естествено износване .

Мозайката на основния таван на сградата включва комунистическия сърп и чук, обграден с цитат от Комунистическия манифест „Пролетарии от всички страни, съединете се!“
Паметникът е открит на 23 август 1981 г. На церемонията по откриването българският комунистически лидер Тодор Живков обявява:

За мен е чест да бъда в историческата позиция да открия Дом-паметника на Българската комунистическа партия, построен в чест на заслугите на Димитър Благоев и неговите сподвижници, които преди 90 години поставиха основите на революционната марксистка партия в България. Нека пътеките, водещи тук – до легендарния връх Бузлуджа, тук в Стара планина, откъдето са дошли първите марксисти, за да продължат делото на святата и чиста любов, започнато от българските писатели и философи социалисти – никога не се разрушават. Нека поколение след поколение на социалистическа и комунистическа България идват тук, за да се прекланят пред подвизите и делата на предишните; тези, които живяха на тази земя и дадоха всичко, което имаха, на своята нация. Нека те усетят онзи дух, който ни облагородява и както ние сме съпричастни към идеите и мечтите на нашите предци, така и ние да изпитаме същото вълнение днес! Слава на Благоев и последователите му; онези първи ученици на българския социализъм, които посяха в обществената душа безсмъртните семена на днешната БКП!
През годините бяха предприети множество инициативи за опазване на паметника, повечето от които политически и свързани с Българската социалистическа партия . През 2018 г. паметникът беше признат от Европа Ностра за един от седемте най-застрашени обекта на наследство в Европа. Последните консервационни дейности започнаха през 2019 г. по линия на Фондация „Проект Бузлуджа“, в сътрудничество с ИКОМОС Германия и Община Стара Загора . Заедно те успяха да осигурят безвъзмездна помощ от фондация Getty в размер на 185 000 долара за създаване на план за управление на опазването на паметника. Първите резултати показват, че сградата може да бъде запазена и използвана, което доведе до второ безвъзмездно финансиране от Getty през юли 2020 г. за стабилизиране на оцелелите мозаечни панели. Усилията за опазване и опазване продължават.
До Бузлуджа може да се стигне по два странични пътя от прохода Шипка , или 16 км (10 мили) път от Казанлък на юг или 12 км (7 мили) път от Габрово от северната страна на планината. Пътят на юг (Казанлък) е в по-добро състояние от другия към октомври 2023 г.

show more

Share/Embed